پوسترهای مرتبط

پمفلت پیشگیری از ویروس کرونا 1-
پمفلت پیشگیری از ویروس کرونا 2
علائم کرونا
پیشگیری کرونا

پیشگیری از ویروس کرونا در بیماران دیابتی

کـرونـا ویـروس

خانواده بزرگ از ویروس ها است که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری سارس (SARS) و مرس (MERS) شامل می‌شود.کرونا ویروس پس از راینو ویروس ها بزرگترین عامل ابتلا به سرماخوردگی هستند. این ویروس در ۳۱ دسامبر سال ۲۰۱۹ میلادی در شهر ووهان چین عامل عفونت شدید تنفسی گزارش شده است که با بررسی های بعمل آمده به نظر می رسد برخی از بیماران در بازار عمده فروشی ماهی و غذاهای دریایی حضور داشتند. این بیماری جدید واکسن و درمان مناسب برای کرونا ویروس جدید در حال حاضر وجود ندارد.

شرایط مطرح کننده عفونت کرونا ویروس

» تماس با مسافر یا مسافرت به مناطق شیوع بیماری در۱۴روز گذشته 

» تماس نزدیک با بیمار مبتلا (تماس با بیمار فاصله کمتر از ۲ متر و اقامت طولانی مدت در اتاق و نگهداری از بیمار بدون وسایل حفاظت شخصی و یا تماس با ترشحات بیمار)

» بروز بیماری در پرسنل بهداشتی که آگاه از بیماری نبودند. حال بیمار روز به روز بدتر شود(بدون داشتن شرح حال سفر و تماس ) » اقامت در کشوری که مورد بیمارستانی کرونا ویروس در آن گزارش شده است. علیرغم درمان های مناسب، پاسخ بالینی نامناسب بوده است و به شکل غیرمعمول وضعیت بالینی بیمار وخیم تر شود.

راهکارهای کنترل عفونت

» درصورت داشتن ظن بالینی بالا و تشخیص زود هنگام، باید هر چه سریعتر بیماران مشکوک را در فضای امن و جدا از سایر بیماران قرار داد.
» به کارگیری احتیاط هایی برای همه بیماران، همه بیماران مشکوک به کرونا ویروس باید از ماسک استفاده نمایند.

» رعایت بهداشت و شستشوی دستها پس از تماس با ترشحات تنفسی

» استفاده از وسایل حفاظت فردی در سایز و کیفیت مناسب

» گندزدایی سطوح محیط کار با آب و مواد شوینده و گندزدایی بیمارستانی

» اقدامات کنترل عفونتی مهندسی و محیطی، تمیزی سطوح و اشیا رعایت شود و فاصله بین بیماران تنفسی باید حداقل یک متر در نظر گرفته شود.

علائم بیماری کرونا ویروس

» تب، سرفه، تنگی نفس و مشکلات حاد تنفسی؛ ممکن است قبل از بروز نشانه‌های اصلی، بیمار برای چند روز سرفه‌های بدون دلیل داشته باشد. در موارد حاد، مشکلات گوارشی به سراغ بیمار خواهد آمد. در گزارش‌هایی از بیماران مبتلا به کرونا ویروس جدید در ووهانِ چین، اختلالات انعقادی و نارسایی‌های کلیوی نیز گزارش شده است.

» علائم اصلی بیماری شباهت زیادی به سرماخوردگی دارد و تنها به وسیله نمونه‌برداری از مخاط بینی و گلو، نمونه برداری از خون یا دیگر انواع آزمایش، ریشه بیماری مشخص خواهد شد.

» در صورتی که ویروس کرونا به دستگاه تنفسی تحتانی (نای و ریه) سرایت کند (به خصوص در افراد مسن ) و در افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف، به ذات‌الریه منجر می‌شود.

درمان زود هنگام و پایش بیمار

» اکسیژن درمانی برای بیماران تنفسی، شوک یا هیپوکسی

» مایع درمانی با احتیاط، بطوریکه اختلالی در اکسیژن رسانی برای بیمار ایجاد نکند، درمانهای آنتی بیوتیکی و آنتی وایرال برای بیماران بستری در بیمارستان در نظر گرفته شود.

» در بیماران مشکوک به کرونا ویروس نباید کورتون تجویز شود، به جز در شرایطی که دلیل محکمی برای تجویز کورتون در بیمار داشته باشیم.

» تهیه نمونه جهت تشخیص آزمایشگاهی: در صورت شک به بیماری کرونا ویروس ترجیحاً قبل از شروع درمان با آنتی بیوتیک باید نمونه ترشحات تنفسی فوقانی و تحتانی را جهت آزمایش RT-PCR به مرکز آزمایشگاهی رساند. اما تأخیر در نمونه گرفتن نباید دلیلی برای عدم شروع آنتی بیوتیک باشد.

زنان باردار

» در حال حاضر زنان باردار مشکوک به کرونا ویروس ۲۰۱۹ باید مطابق درمان‌های سایر افراد مبتلا، تحت درمان حمایتی قرار گیرند و تطبیق درمان با فیزیولوژی بارداری نیز مد نظر قرار گرفته شود.

راه های انتقال ویروس کرونا در ایران
» انتقال از طریق ذرات ریز تنفسی موسوم به دراپلت است. در حالت عادی ذرات تنفسی فرد بیمار در اثر سرفه و عطسه حداکثر تا ۲متر پرتاب می شوند پس در شرایطی که فاصله مناسب رعایت شود عفونت از شانس کمتری برخوردار خواهد بود.

» همه سطوح  نکته مهم میزان فعال باقی ماندن ویروس روی سطوح است که در فصول سرد سـال تا ۴۸ ساعت احتمال سـالم ماندن ویروس روی سطوح وجود دارد. در نتیجه تماس دستها با سطوح عامل مهم انتقال تلقی می شودکه با گندزدایی سطوح و شست و شو یا هندراب مکرر دست ها قابل پیشگیری است. تمام قندهای داخل قندان در قهوه خانه، رستوران ها ادارات و مراکز عمومی، سیگار، قلیان، چپوق، سکه، اسکناس، لوازم بازی و ورزشی در شهربازی ها، پارک ها، توالت هـای عمومی ، مترو، اتوبوس، تـاکسی، سواری های غیر شخصی، خودکار، موس،کیبورد تلفن همگانی، همه لوازم و سطوح در بانک ها، ادارات و اماکن عمومی ممکن است توسط فرد بیمار، آلوده به ویروس کرونـا شود. 

» حیوانات خرید حیوانات زنده و خانگی – ازدحام: ادارات، پایانه های اتوبوس، ایستگاه های قطار، فرودگاه ها مدارس و دانشگاه ها به دلیل حضور زیاد مردم از هر قشری باعث انتقال آلودگی ویروس کرونا هستند.

» دست دادن و روبوسی کردن از موارد فوری انتقال کرونا ویروس است.

» غذاهای فاقد بسته بندی مصرف غذاهای بیرون بر رستوران ها، فست فودها، غذاهای خیابانی و روباز، نذورات حلوا، خرما، بیسکویت و مواردی از این قبیل در مراسم ختم و اماکن عمومی که با تماس دست افراد گوناگون، ممکن است آلوده به ویروس شوند.

انجام موارد زیر اکیداً توصیه می شود
» شستشوی مکرر دست‌ها با آب و صابون حداقل۶۰ ثانیه و هندراب ۳۰ ثانیه

» استفاده از دستمال کاغذی یکبار مصرف در هنگام سرفه و عطسه جهت جلوگیری از گسترش عفونت. در صورت عدم دسترسی به دستمال از گودی آرنج استفاده کنید.

» استفاده از پد الکل و وسایل حفاظتی برای سطوح – رعایت بهداشت در سرویس های بهداشتی

» مصرف مداوم مایعات و بخور آب گرم به صورت مکرر 

» محدود یا تعطیل کردن انواع ارتباطات غیر ضروری اجتماعی، کمک آموزشی، تئاتر، سفر و …

» استفاده از دستمال کاغذی یکبار مصرف جهت فشردن دکـمه آیفون، تلفن، دستگیره، دکمه آسانسور، پمپ بنزین، خودپرداز و…

افراد در معرض خطر (کرونا و دیابت)
» افراد مسن 

» مبتلایان به بیماری‌های قلبی و عروقی، دیابت، فشار خون بالا و بیماری‌های مزمن تنفسی، زنان باردار ، بیماران پیوند عضو و هرگونه نقص ایمنی بیشتر از سایرین در معرض عفونت شدید با کروناویروس قرار دارند. با این حال توصیه های بهداشتی جهت پیشگیری از کروناویروس در کلیه افراد یکسان می باشد.

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به انجمن توسعه سلامت مهرپارسی می باشد.