نشست هم اندیشی شورای عالی قوه قضاییه با نهادهای مردمی

به گزارش روابط عمومی انجمن توسعه سلامت مهرپارسی در نشست هم اندیشی شورایعالی قوه قضاییه با نهادهای مردمی که با حضور ریاست محترم قوه قضائیه ، اعضای شورای عالی قوه قضاییه و تعدادی از سازمان های مردم نهاد برگزار شد آقای بهرام فروزنده فر رئیس هیئت مدیره انجمن توسعه سلامت مهرپارسی نیز یکی از مدعوین در جلسه یودند در این نشست از دستورالعمل نحوه مشارکت و تعامل نهادهای مردمی با قوه قضاییه رو نمایی شد.

آیت الله رئیسی در آیین رونمایی از دستورالعمل مشارکت و تعامل نهادهای مردمی با قوه قضائیه با تاکید بر نقش سازمان های مردم نهاد در کاهش آسیب های اجتماعی گفت: آسیب های اجتماعی با به میدان آمدن نهادهای مردمی حل شده یا به حداقل ممکن خواهد رسید
رئیس قوه قضائیه در آِیین رونمایی از دستورالعمل مشارکت و تعامل نهادهای مردمی و قوه قضائیه اظهار داشت در سایه نشست‎های هم فکری و هم اندیشی نخبگان با دستگاه قضائی و بهره مندی از عقول مختلف در عرصه تصمیم‎گیری و تصمیم‎سازی و اجرا، بدون تردید قوه قضاییه قوی تر می شود.
آیت الله رئیسی افزود: قوه قضائیه باید به اضافه کردن ظرفیت نهادهای مردمی به ظرفیت خود لبخند بزند چرا که بدون نیاز به افزودن ساختار اداری و نیروی انسانی جدید، یک نیروی کارآمد و ارزشمند همراه و همکار قوه قضائیه شده و دستگاه قضائی از قوت چند برابر برخوردار می‎شود.
رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه دستورالعمل نحوه مشارکت و تعامل نهادهای مردمی با قوه قضائیه سندی متین و دقیق و مبتنی بر قانون است، اعلام کرد: ماه مبارک رمضان جلسه دیگری با فعالان نهادهای مردمی تشکیل خواهیم داد تا دستاوردها، اشکالات و میزان اجرایی شدن این سند مورد بررسی قرار گیرد.
آیت‎الله رئیسی با بیان اینکه سند همکاری سازمان‎های مردم نهاد با قوه قضائیه طی شش ماه کار کارشناسی تدوین شده است، اظهار داشت: می توانستیم این جلسه را با حضور معاونین تشکیل دهیم اما اصرار بر این بود که جلسه با این ترکیب یعنی حضور همه ارکان قوه قضائیه تشکیل شود و این اولین جلسه در این سطح با بخشی خارج از قوه قضائیه است.
رئیس قوه قضائیه ادامه داد: پیش از این هم می‎توانستیم این جلسه را برگزار و از یک آرزو و آرمان برای تدوین ساز و کار مشارکت سازمان‎های مردمی با قوه قضائیه صحبت کنیم اما امروز این سند و ساز و کار پیش روی ما قرار دارد و می خواهیم کلید اجرای آنرا بزنیم.
آیت‎الله رئیسی بر همین اساس به همه بخش‎های قوه قضائیه و روسای سازمان‎ها و معاونین دستور داد بر اساس این دستورالعمل ارتباط خود با سازمان‎های مردم‎نهاد را تعریف کرده و این حس همکاری را به همه بخش‎های قضائی حتی در دورترین نقاط کشور تسری دهند تا تعاملات با گروه‎هایی که دلسوز مردم بوده و برای خدمت به مردم تلاش می‎کنند، ضابطه‎مند و نهادینه شوند.
رئیس قوه قضائیه با اشاره به جلسات فصلی مقام معظم رهبری با مسئولان دستگاه‎های مختلف برای مقابله با آسیب‎های اجتماعی اظهار داشت: وقتی رهبر انقلاب فرمودند به سراغ مردم بروید، دیدیم نیروی عظیمی با احساس مسئولیت آماده کمک برای حل مسائلی است که با روال اداری نمی‎توان آنها را حل کرد.
آیت‎الله رئیسی افزود: رهبر انقلاب نسبت به آسیب های اجتماعی نگران هستند و باید به هر حال این آسیب‎ها حل شود. به نظرم آسیب های اجتماعی همچون طلاق و اعتیاد و موضوعاتی که برای همه ما رنج‎آور است، با به میدان آمدن مردم نهادها حل شده یا به حداقل ممکن می‎رسد.
رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه خوشبختانه با تدوین سند تعامل سازمان‎های مردمی با قوه قضائیه حلقه وصل این دو مجموعه طراحی شده، تصریح کرد: این ساز و کار خوبی که طراحی شده باید اجرایی شود تا ضعف‎ها و قوت‎های آن مشخص شود و اگر لازم شد می‎توانیم با تکمیل آن یا تدوین اسناد دیگر همچون نظام نامه اجتماعی گام‎های بعدی را برداریم.
در این نشست مهمانان نظرات و مطالبات خود را به سمع و نظر ریاست قوه قضاییه رساندند و خواستار توجه ویژه به سازمان های مردم نهاد در تسریع امور به جهت کاهش آسیبهای اجتماعی شدند .
گفتنی است دستورالعمل نحوه مشارکت و تعامل نهادهای مردمی با قوه قضائیه با رویکرد استفاده از ظرفیت مغفول مانده همه گروه‎ها و نهادهای مردمی تدوین شده و اهداف آن تقویت رویکرد مشارکت مردمی و افزایش تعامل سازمان های مردم نهاد با قوه قضائیه، تسهیل عملکرد نهادهای مردمی در موضوعات مختلف، ارتقاء توانمندی و تقویت ظرفیت نهادهای مردمی و بهره‎مندی از ظرفیت این نهادها در راستای تحقق اهداف و ماموریت‎های دستگاه قضائی عنوان شده است.

لینک های مرتبط

وزارت کشور
خانه فرهنگ کودک
ماهنامه سلامت و تندرستی
انجمن حامیان بانوان شریف
انجمن بانوان فرهیخته فروزنده
بنیاد بین المللی پیشگیری و کنترل دیابت ایرانیان

 

انجمن ملی توسعه سلامت مهرپارسی
مشهد- بلوار سجاد – بین سجاد ۲ و ۴ – پلاک ۵۶
۰۵۱۳۷۶۵۰۴۰۰-۱

 

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به انجمن توسعه سلامت مهرپارسی می باشد.