ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

ایجاد یک حساب کاربری

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده ضروری است.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
ایمیل *
تکرار ایمیل *

تشکیل بزرگترین حلقه آبی شرق کشور در مشهد

به گزارش روابط عمومی انجمن ملی توسعه سلامت مهرپارسی، با همکاری بنیاد بین المللی پیشگیری و کنترل دیابت ایرانیان روز پنج شنبه مورخ یکم آذرماه هزارو سیصدو نود و هفت ساعت 8صبح در هفدهمین مراسم بزرگداشت روز جهانی دیابت  با حضور بیش از هزار شهروند مشهدی در گرادین بوستان بزرگ کوهسنگی برگزار شد.

انجمن ملی توسعه سلامت مهرپارسی و بنیاد بین المللی پیشگیری و کنترل دیابت ایرانبان با مشارکت دانشگاه علوم پزشکی مشهد، استانداری ،شهرداری مشهد، آموزش و پرورش مشهد،اداره ورزش ، شرکت نوونوردیسک پارس و سازمان های مردم نهاد بهمنظور ارتقاء سطح آگاهی شهروندان و ترویج فرهنگ تندرستی در جامعه و همچنین مواجهه آگاهانه شهروندان با این بیماری فراگیر غیر مسری با توجه به بالا رفتن آمار مبتلایان به دیابت در ایران و جهان اقدام به برگزاری آئین بزرگداشت روز جهانی دیابت در بوستان کوهسنگی مشهد با حضور هزاران نفر از بیماران دیابتی و همشهریان غیردیابتی کرد برنامه های این روز شامل:

1-     پنجمین برنامه پیاده روی بزرگ خانوادگی

2-     پنجمین تشکیل نماد دیابت (حلقه آبی) شرق کشور

3-     همایش آموزشی دیابت و خانواده

4-     ایستگاه صبحانه سالم

5-     خدمات پایش سلامت 

6-     کنترل تست قندخون غیرناشتا

7-     غرفه خلاقیت کودکان شیرین

8-     غرفه ویژه کودکان و نوجوانان 

9-     اهدای جوایز به گروه تئاتر نوجوانان بنیاد دیابت

10- اهدای جوایز به شرکت کنندگان در پیاده روی به قید قرعه

11- غرفه مشاوره روانشناسی 

در این مراسم پس از پیاده روی ضمن تجمع در گرایدین کوهسنگی پنجمین حلقه آبی شرق کشور تشکیل شد.

در پیاده روی بزرگ این مراسم حاضرین با شعارهایی همچون نه به دیابت می گوییم،تندرستی می جوییم اولین گام  خود رادر استقبال از سلامتی برداشتند. و در ادامه برنامه پنجمین دایره انسانی آبی نماد دیابت با حضور با شکوه اعضای بنیاد دیابت و سایر شهروندان مشهدی تشکیل شد.

در ادامه مراسم جناب آقای بهرام فروزنده فر رئیس هیت مدیره و مدیرعامل بنیاد دیابت به ایراد سخنرانی پرداخت و از مجموعه های دولتی و غیر دولتی که در برگزاری این مراسم با شکوه همکاری داشته اند قدر دانی کرد.

در ادامه نیز دکتر فرهاد رجب پور صنعتی مدیر درمان و آموزش بنیاد دیابت با توجه به شعار روزجهانی دیابت2018 "دیابت و خانواده مطالب آموزشی را جهت افزایش اطلاعات حاضرین  در این مورد بازگو نمودند ایشان  عنوان کردند دیابت یکی از شایع‌ترین بیماری‌های مزمنی است که بشر را گرفتار کرده است.14 نوامبر (23 آبان ماه) هر سال به نام روز جهانی دیابت خوانده می‌شود. هر سال شعار خاصی برای این روز در نظر گرفته می‌شود. از سال 2001 مضمون این شعارها به عوارض دیابت اختصاص یافته است.

وی افزود : درطول 40 سال گذشته تغییرات چشمگیری در محیط زیست ، رفتارها وشیوه های زندگی انسانها رخ داده که سبب رشد صعودی شیوع چاقی و دیابت شده است.

دلایل زیادی وجود دارد که ثابت می کند رشد شیوع دیابت نوع 2 در دهه آینده نیز ادامه خواهد یافت و لذا دیابت نوع 2 یکی از معضلات سلامت جهانی و علت اصلی و عمده مرگ ومیر و ناتوانی طی سالهای آتی خواهدبود. عوارض عروقی دیابت در طول حیات بیماران به افزایش بسیار زیاد سکته های قلبی و مغزی، نارسایی کلیوی ،‌نابینایی و قطع عضو منجر خواهد شد.

مدیر آموزش و پژوهش بنیاد دیابت گفت: در جهان، در هر 10 ثانیه، یک نفر به دلیل دیابت فوت می کنند و2نفر نیز به دیابت مبتلا می شوند. هر سال، هفت میلیون نفر در جهان به عده دیابتی ها افزوده می شود به طوری که تا سال 2030 جهان بیش از 500 میلیون نفر دیابتی رادر خود جای خواهد داد، بخصوص در قاره آسیا!

دکتر رجب پور صنعتی در ادامه اضافه کرد: تعداد 80%  مبتلایان به دیابت متعلق به کشورهایی خواهند بود که وضع اقتصادی متوسط رو به پایین داشته باشند.

مطابق با اعلام فدراسیون جهانی دیابت شعار سال 2018 "دیابت و خانواده" می باشد.

هدف فدراسیون جهانی دیابت از انتخاب این شعار، این است که سطح آگاهی مردم را نسبت به اثراتی که دیابت بر خانواده دارد بالا برده و از آنهایی که مبتلا به دیابت شده اند حمایت کند. هم چنین نقش خانواده را در درمان، پیشگیری و آموزش دیابت ارتقاء دهد.

در حال حاضر بیش از425 میلیون نفرمبتلا به دیابت هستند، بیشتر این افراد مبتلا به دیابت نوع2 می باشند. دیابت نوع 2 عمدتا با داشتن فعالیت بدنی منظم، رژیم غذایی سالم و متعادل و ایجاد یک محیط سالم برای فرد، قابل پیشگیری می باشد. خانواده ها در پیشگیری از ریسک فاکتورهای قابل پیشگیری دیابت نقش کلیدی دارند و باید آموزش کافی و منابع لازم را برای این امر در اختیارداشته باشند.

یک نفر از هردونفرفرد دیابتی از دیابت خود آگاهی ندارد. تشخیص زود هنگام دیابت و درمان آن کلید اصلی پیشگیری از عوارض دیابت وداشتن یک زندگی سالم می باشد. همه خانواده ها به طور بالقوه در معرض ابتلا به دیابت قرار دارند، بنابراین آگاهی از علائم و نشانه های دیابت برای تشخیص زود هنگام آن حیاتی است.

دیابت می تواند خانواده ها را فقیر کند.

کنترل دیابت نیازمند درمان های روزانه، کنترل قند مداوم، رژیم غذایی و سبک زندگی سالم و آموزش مداوم می باشد.

در بسیاری از کشورها هزینه انسولین و کنترل روزانه قند خون به اندازه نصف درآمد خانواده هزینه بر خواهد بود و در بسیاری ازکشورها دسترسی منظم و آسان به داروهای دیابت میسر نخواهد بود. کمتر از یک نفراز4 عضو یک خانواده به برنامه های آموزش دیابت دسترسی دارند.

حمایت خانواده در مراقبت از بیمار دیابتی در زمینه بهبود و سلامتی وی نقش بنیادی دارد. بنابراین بسیار مهم است که آموزش خود مراقبتی دیابت برای همه مبتلایان دیابت و خانوداه های آنها به منظور کاهش اثرات منفی که این بیماری از نظر احساسی و عاطفی برروی کیفیت زندگی دارد، در دسترس باشد.

در ادامه مراسم نماینده علمی شرکت نوونوردیسک سرکارخانم گودرزی به بیان مطالبی در حوزه ذرمان بیماری دیابت پرداخت

در انتهای مراسم مسئولین بنیاد دیابت جهت تقدیر از گروه تئاتر نوجوانان بنیاد دیابت جوایز نفیسی را به این نوجوانان شیرین اهدا نمودند. همچنین تعداد2 عدد دوچرخه به همراه جوایز نفیس دیگر بین شرکت کنندگان در این پیاده روی قرعه کشی و به برندگان  اعطا گردید.

در حاشیه برنامه  غربالگری و تست قند خون توسط شرکت دستگاه تست قند خون caresenc ، انجمن دیابت و کمیته سلامت عمومی از انجمن IMSA دانشگاه آزاد اسلامی دانشکده پزشکی دکتر شاهین فر به صورت رایگان انجام گردید و همچنین غرفه کودک و بازی کودک نیز برای کودکان حاضر تشکیل شده بود و پذیرای کودکان و نوجوانان شرکت کننده در این مراسم بود و در پایان صبحانه سالم  بین شرکت کنندگان توزیع گردید.

 

بازتاب خبری تشکیل پنجمین و بزرگترین حلقه آبی شرق کشور:خبرگزاری صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران:

http://www.iribnews.ir/fa/news/2284407/

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران(ایرنا)

http://www.irna.ir/fa/News/83109425/

 

روزنامه شهرآرا:

http://shahraraonline.ir/shahrara/news/neighborhoods/a8e0997842.pdf

 

پایگاه خبری جماران:

https://www.jamaran.ir/fa/tiny/news-1060154

 

وب سایت اطلاع رسانی مخبر:

http://www.mokhbernews.ir/Home/ShowNewsInfo/10359144

 

پایگاه خبری خبروان:

/khabarone.ir/news/20442992

 

سایت خبری خبرفارسی:

https://khabarfarsi.com/u/62590775

 

 

 سایت خبری خبربان:

 https://khabarban.com/21636216/

 

سایت خبرگزاری مانتیتور نیوز:

https://monitor.shafaqna.com/FA/AL/354175