ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

ایجاد یک حساب کاربری

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده ضروری است.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
ایمیل *
تکرار ایمیل *

همایش روز جهانی دیابت برگزار شد

به گزارش روابط عمومی انجمن ملی توسعه سلامت مهرپارسی، با همکاری بنیاد بین المللی پیشگیری و کنترل دیابت ایرانیان امروز 23 آبان ماه مقارن 14 نوامبر، روز جهانی دیابت اقدام به برگزاری گرامیداشت این روز کرد .

این برنامه با حضور پر شور شهروندان و بیماران دیابتی برگزار شد . دکتر فرهاد رجب پور صنعتی مدیر آموزش و پژوهش بنیاد دیابت ضمن یادآوری 23 آبان ماه ( 14 نوامبر ) روز جهانی دیابت  گفت: دیابت یکی از شایع‌ترین بیماری‌های مزمنی است که بشر را گرفتار کرده است.14 نوامبر (24 آبان ماه) هر سال به نام روز جهانی دیابت خوانده می‌شود. هر سال شعار خاصی برای این روز در نظر گرفته می‌شود. از سال 2001 مضمون این شعارها به عوارض دیابت اختصاص یافته است.

چهاردهم نوامبر، سالگرد تولد "فردریک بانتینگ" کاشف انسولین، اولین بار در سال 1991 با همکاری بنیاد بین‌المللی دیابت (IDF) و سازمان جهانی بهداشت (WHO) به عنوان روز جهانی دیابت نامگذاری شده است دیابت یکی از تهدیدهای اصلی برای سلامت بشریت در قرن  21 میلادی است.

وی افزود : درطول 40 سال گذشته تغییرات چشمگیری در محیط زیست ، رفتارها وشیوه های زندگی انسانها رخ داده که سبب رشد صعودی شیوع چاقی و دیابت شده است.

دلایل زیادی وجود دارد که ثابت می کند رشد شیوع دیابت نوع 2 در دهه آینده نیز ادامه خواهد یافت و لذا دیابت نوع 2 یکی از معضلات سلامت جهانی و علت اصلی و عمده مرگ ومیر و ناتوانی طی سالهای آتی خواهدبود. عوارض عروقی دیابت در طول حیات بیماران به افزایش بسیار زیاد سکته های قلبی و مغزی، نارسایی کلیوی ،‌نابینایی و قطع عضو منجر خواهد شد.

مدیر آموزش و پژوهش بنیاد دیابت هدف از بزرگداشت این روز، شناساندن دیابت و تشویق وترغیب جامعه جهانی به پیشگیری ومراقبت از این پدیده روز افزون است دانست و گفت: در جهان، در هر 10 ثانیه، یک نفر به دلیل دیابت فوت می کنند و2نفر نیز به دیابت مبتلا می شوند. هر سال، هفت میلیون نفر در جهان به عده دیابتی ها افزوده می شود به طوری که تا سال 2030 جهان بیش از 500 میلیون نفر دیابتی رادر خود جای خواهد داد، بخصوص در قاره آسیا!

دکتر رجب پور صنعتی در ادامه اضافه کرد: تعداد 80%  مبتلایان به دیابت متعلق به کشورهایی خواهند بود که وضع اقتصادی متوسط رو به پایین داشته باشند.

برنامه های رادیو تلویزیونی، رخدادهای ورزشی، غربالگری رایگان برای تشخیص ابتلا به دیابت و عوارض آن، گردهمایی های عمومی، تهیه پوستر و پمفلت، برگزاری کارگاه های دیابت، ‌کنفرانس های خبری، چاپ مقالات در روزنامه ها و مجلات و فعالیتهای مختلف دیگر برای کودکان و نوجوانان برخی ازمهمترین برنامه هایی هستند که در این روز اجراء می شوند.

مطابق با اعلام فدراسیون جهانی دیابت "دیابت و خانواده" می باشد.

هدف فدراسیون جهانی دیابت از انتخاب این شعار، این است که سطح آگاهی مردم را نسبت به اثراتی که دیابت بر خانواده دارد بالا برده و از آنهایی که مبتلا به دیابت شده اند حمایت کند. هم چنین نقش خانواده را در درمان، پیشگیری و آموزش دیابت ارتقاء دهد.

در حال حاضر بیش از425 میلیون نفرمبتلا به دیابت هستند، بیشتر این افراد مبتلا به دیابت نوع2 می باشند. دیابت نوع 2 عمدتا با داشتن فعالیت بدنی منظم، رژیم غذایی سالم و متعادل و ایجاد یک محیط سالم برای فرد، قابل پیشگیری می باشد. خانواده ها در پیشگیری از ریسک فاکتورهای قابل پیشگیری دیابت نقش کلیدی دارند و باید آموزش کافی و منابع لازم را برای این امر در اختیارداشته باشند.

یک نفر از هردونفرفرد دیابتی از دیابت خود آگاهی ندارد. تشخیص زود هنگام دیابت و درمان آن کلید اصلی پیشگیری از عوارض دیابت وداشتن یک زندگی سالم می باشد. همه خانواده ها به طور بالقوه در معرض ابتلا به دیابت قرار دارند، بنابراین آگاهی از علائم و نشانه های دیابت برای تشخیص زود هنگام آن حیاتی است.

دیابت می تواند خانواده ها را فقیر کند.

کنترل دیابت نیازمند درمان های روزانه، کنترل قند مداوم، رژیم غذایی و سبک زندگی سالم و آموزش مداوم می باشد.

در بسیاری از کشورها هزینه انسولین و کنترل روزانه قند خون به اندازه نصف درآمد خانواده هزینه بر خواهد بود و در بسیاری ازکشورها دسترسی منظم و آسان به داروهای دیابت میسر نخواهد بود. کمتر از یک نفراز4 عضو یک خانواده به برنامه های آموزش دیابت دسترسی دارند.

حمایت خانواده در مراقبت از بیمار دیابتی در زمینه بهبود و سلامتی وی نقش بنیادی دارد. بنابراین بسیار مهم است که آموزش خود مراقبتی دیابت برای همه مبتلایان دیابت و خانوداه های آنها به منظور کاهش اثرات منفی که این بیماری از نظر احساسی و عاطفی برروی کیفیت زندگی دارد، در دسترس باشد.

در حاشیه همایش امروز،

1-    غربالگری و خدمات پایش سلامت برای تمامی حاضرین و شرکت کنندگان انجام شد.

2-    دومین جشنواره غذا ی سالم به نفع کودکان نیازمند دیابتی با استقبال کم نظیر رو برو شد و به سه نفر از شرکت کنندگان جوایز نفیس اهدا شد.

3-    تئاتر کودکان دیابتی به همت واحد کودک و نوجوان بنیاد دیابت و با هدف آشنایی کودکان و نوجوانان دیابتی با انواع انسولین و تجهیزات تست قند خون برگزار و به ایشان جوایز نفیس اهدا شد.

4-    اولین برنامه درخت آرزوهای بنیاد دیابت، امروز در سالن برگزاری این همایش اجرا و کودکان و نوجوانان آرزوهای خود را ثبت کردند که امید است به حمایت خیرین سلامت این آرزو ها در آینده ای نزدیک برآورده شود.

پایان

 بازتاب خبری روز جهانی دیابت بنیاد بین المللی پیشگیری و کنترل دیابت ایرانیان در خبرگزاری ها:

خبرگزاری ایسنا:

http://khorasan.isna.ir/Default.aspx?NSID=5&SSLID=46&NID=140165 

خبرگزاری ایرنا:

http://www.irna.ir/rkhorasan/fa/News/83099939

روزنامه شهرآرا: 

http://shahraraonline.ir/shahrara/news/neighborhoods/d6c0c10a04.pdf