ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

ایجاد یک حساب کاربری

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده ضروری است.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
ایمیل *
تکرار ایمیل *

کارگاه آموزشی دیابت در سرای محله آرارات

 

به گزارش روابط عمومی انجمن ملی توسعه سلامت مهرپارسی، با همکاری بنیاد بین المللی پیشگیری و کنترل دیابت ایرانیان و با مشارکت سرای محله آرارات چهارمین و آخرین جلسه کارگاه آموزشی دیابت در تاریخ ۹۷/۸/۲۱ برگزار گردید. 

در این کارگاه مدرس سرکار خانم رستگاری در  ادامه جلسه گذشته مبنی بر معرفی ۶ گروه اصلی که باید در برنامه غذایی روزانه لحاظ شود به توضیحات تکمیلی این بحث پرداخت .

گروه اول که باعث تامین انرژی میشود شامل کدبوهیدرات، پروتئین و چربی ها بودند که در تامین انرژی نقش داشتند و گروه دوم آب، ویتامین و مواد معدنی هستند که در کارکرد صحیح اعمال بدن ایفای نقش می کنند .وی افزود کربوهیدرات ها مناسب ترین منبع تامین انرژی هستند ولی در مصرف آن ها باید ملاحظات لازم را به عمل آورد که شامل(قندهای ساده، نشاسته و فیبر) می باشد.

قندهای ساده در مواد طبیعی مانند میوه جات، سبزیجات و شیر یافت میشود

نشاسته شامل ( نان، غلات، سبزیجات) و فیبرها شامل ( نان غلات کامل دانه های غلات، میوه ها، سبزیجات و حبوبات است) یکی از نکاتی که قابل توجه است این است که تا انسولین نباشد بدن نمیتواند از کربوهیدرات و پروتئین و چربی برای تامین انرژی به صورت صحیح استفاده کند

پروتئین ها شامل دو منبع حیوانی و گیاهی است، از جمله منابع حیوانی میتوان به گوشت قرمز -ماهی-گوشت پرندگان لبنیات اشاره کرد.

 در مورد پروتئین های گیاهی می توان به حبوبات، سویا و مغزها( گردو.بادام و فندق) اشاره نمود.

استفاده از رژیم غذایی مناسب در زندگی همه افراد به ویژه دیابتی ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. جلوگیری از خوردن غذایی زیاد و چرب توصیه های خانم رستگاری بود.

استفاده از نان های با غلات کامل ، استفاده از گوشت و شیر کم چرب یا بدون چربی، ورزش ، استفاده از روغن زیتون در رژیم غذایی روزانه را نیز از دیگر توصیه ها می توان نام برد.

هر فردی با رعایت برنامه غذایی مناسب می تواند از دیابت جلوگیری یا آن را به شیوه درست کنترل کند .سبک زندگی خود را به روش صحیح تغییر دهیم.