ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

ایجاد یک حساب کاربری

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده ضروری است.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
ایمیل *
تکرار ایمیل *

یادداشت مدیرعامل انجمن توسعه سلامت در پایگاه خبری تحلیلی اعتدال و امید

یادداشت مدیرعامل انجمن توسعه سلامت در پایگاه خبری تحلیلی اعتدال و امید 

به گزارش روابط عمومی انجمن توسعه سلامت مهر پارسی و به نقل از پایگاه خبری تحلیلی اعتدال و امید بهرام فروزنده فر مدیرعامل انجمن توسعه سلامت مهرپارسی:
 
جای خالی حمایت ازبیماران دچار به دیابت در طرح تحول نظام سلامت
 
به گزارش اعتدال و امید به نقل ماهنامه سلامت و تندرستی بی شک اجرای طرح تحول نظام سلامت یکی از بهترین اقدامات دولت و وزارت بهداشت، درمان و علوم پزشکی در حوزه سلامت بوده  و امیدوارم نتایج و برکات آن در عرصه های توسعه کارساز باشد.
 
براساس آنچه در برنامه حمایتی نظام سلامت تعریف شده، کاهش سهم پرداخت هزینه‌های درمانی از جیب مردم، ارتقای کیفیت خدمات درمانی در درمانگاهها و بیمارستان ها، طرح نوسازی هتلینگ بیمارستان، طرح حمایت ویژه از بیماران سرطانی و صعب العلاج، طرح رایگان شدن زایمان طبیعی، طرح استقرار پزشکان مقیم در ایام تعطیل در بیمارستانها و افزایش ماندگاری پزشکان در مناطق محروم و راه‌اندازی اورژانس هوایی در ۱۶ نقطه کشور، هفت بسته درمانی هستند که با حمایت دولت اجرای آنها آغاز شده است.
 
صدور دفترچه های بیمه سلامت ایرانیان و پوشش ۹۰ درصدی هزینه‌های بستری تخت، معاینات، خدمات داخلی، جراحی، داروها،‌ تجهیزات و اقدامات تشخیصی شامل عکسبرداری‌ها و آزمایش و ارایه داروها، تجهیزات پزشکی در بیمارستان ها برای تامین نیاز مردم رخداد بسیار مهم و گام ارزشمند تاریخی به حساب می آید.
 
در این طرح برای حفاظت مالی از بیماران صعب‎العلاج و ۱۸ گروه از بیماری‎های خاص که شامل هموفیلی، تالاسمی، MS، دیالیز خونی، دیالیز صفاقی، پیوند کلیه، کاشت حلزون، سرطان، سوختگی، بستری طولانی مدت در بخش‎های ویژه، بیماری‎های روانی، پیوند اعضا و فراهم‎آوری، مسمومیت‎ها، اسکولیوز، صرع مقاوم به درمان، هپاتیت مقاوم در تالاسمی و هموفیلی، جراحیDBS  برای بیماران پارکینسون برنامه ریزی شده، اما بیماران دچار دیابت سهمی ندارند. متاسفانه پیامی که در این طرح برای بیماران دیابت وجود دارد این است که اگر عوارض دیابت کارتان را به بیمارستان های دولتی کشاند آن وقت نمی خواهد هزینه  های درمان را کامل بپردازید! کاستی دیگر این است که رویکرد آن مبتنی بر پیشگیری نیست می گوید بگذار تا آتش بگیرد من خاموشش می کنم ! در حالیکه بهتر است جلوی آتش سوزی را بگیریم چون به فرض کامیابی در اطفای آتش آنچه بر جای می ماند خسارت است. می گویند درد را از هر سو بخوانی درد است اما چرا درد جمعیت کلان مبتلایان به دیابت که بیش از ۱۰ درصد جمعیت کشور را تشکیل می دهند نادیده گرفته شده؟ چرا باید دست روی دست بگذاریم تا بیماری دیابت ریشه سلامتی هموطنمان را  بسوزاند و در صورت بستری شدن ۹۰درصد هزینه  بیمارستان را تخفیف بدهیم؟
 
ما از بیماری سخن می گوییم که در کشورمان شیوع گسترده یافته و اگر مهار نشود  تا ده سال دیگربدل به سونامی ویرانگری خواهد شد که ۳۵ ساله ها ی این زمان را که بیش از ۶۰درصد جمعیت کشور را تشکیل می دهند و آن موقع ۴۵ سال خواهند داشت خواهد بلعید. بیماری چهارمین عامل مرگ و میر در ایرانیان، نخستین عامل کوری در جهان، عامل بیش از نیمی از سکته های قلبی و مغزی و عامل نیمی از بیماری های کلیوی در کشورمی باشد و اگر مهار نشود بیشتر مبتلایانش را دچار عوارض شدید چشمی و  نابینایی می سازد. ۵۰درصد آنها را گرفتارعوارض عصبی می کند، هر سال موجب قطع عضو یک میلیون پا در جهان شده و هر  ۸ ثانیه  جان دو نفر  را می گیرد. آیا چنانکه پیش بینی، تمهید و پیشگیری دیابت در طرح تحول نظام سلامت دیده و تمهید می گشت درهزینه ی جبران ناپذیر خسارت ها و آسیب های ان صرفه جویی نمی شد؟ چرا طرح تحول نظام سلامت با چنین بیماری خطرنا ک و فراگیری بیگانه است؟
 
بهرام فروزنده فر مدیرعامل انجمن توسعه سلامت مهرپارسی

پایگاه خبری تحلیلی اعتدال و امید

پایان پیام / 153

 

روابط عمومی انجمن توسعه سلامت مهر پارسی