ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

ایجاد یک حساب کاربری

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده ضروری است.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
ایمیل *
تکرار ایمیل *

اخبار انجمن

حضور سمن های حوزه کودک در استانداری خراسان رضوی

 

 

 

جلسه ای با حضور سمن های حوزه کودک و دکتر منوچهری معاون سازمان های مردم نهاد مدیر کل امور اجتماعی استانداری در تاریخ 97/10/27در استانداری مشهد در خصوص ارائه طرح ها و ایده های  مشهد  شهر دوستدار کودک، برگزار شد.

ابتدا سمن های حاضر به معرفی مختصر فعالیت های خود در حوزه کودک و ارائه پیشنهاداتی در زمینه سلامت، ایجاد شادی، افزایش مهارتهای اجتماعی و... پرداختند. بهرام فروزنده فر، مدیر عامل محترم انجمن توسعه سلامت مهرپارسی ، با ارائه ی پیشنهاداتی در حیطه سلامت کودک و هاجر شریفی نماینده بنیاد دیابت نیز طرح ایجاد شورای سلامت کودکان در محله و ایچاد پایگاه های تخصصی کودکان در محله  و رییس زاده نماینده انجمن توسعه سلامت طرح پایش سلامت کودکان را مطرح نمودند 

در پایان پس از بررسی پیشنهادات سمن های مختلف در حوزه های سلامت، دکتر منوچهری، با تأکید بر اهمیت بدست آوردن آمار دقیق کودکان در جامعه و سپس بررسی اجرائی پیشنهادات در این زمینه برای جامعه هدف با مساعدت استانداری در قالب برنامه های کوتاه مدت مورد توافق و همکاری سمن های حوزه کودک در حیطه تخصصی شان خواستار شد. ایشان به اهمیت در نظر گرفتن جامعه عام کودکان تأکید کرده و کودکان بزه دیده، بیمار، آسیب دیده اجتماعی را بخشی از کل کودکان جامعه دانستند و به در نظر گرفتن برنامه های شاد با آموزش ضمنی و نه مستقیم را مهم برشمردند.

 

 

 

بازدید نمایندگان استانداری خراسان رضوی از انجمن توسعه سلامت مهرپارسی

به گزارش روابط عمومی انجمن ملی توسعه سلامت مهرپارسی، بازدید نمایندگان استانداری خراسان رضوی از انجمن توسعه سلامت مهرپارسی جناب آقای رجب زاده و جناب آقای آرانیان با حضور هیئت مدیره انجمن توسعه سلامت مهر پارسی . د ر این بازدید عملکرد انجمن توسعه سلامت مهر پارسی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و از مدارک، دفاتر قانونی و عملکرد این مجموعه در سنوات گذشته و خصوصا سال 1397 بررسی بعمل آمد.

در ادامه راهکارهای پیشنهادی خود را در تسریع پیشبرد اهداف این مجموعه ارائه دادند.

 

خانواده های تحت پوشش انجمن توسعه سلامت مهرپارسی در بهمن ماه مهمان ویژه پارک آبی ایرانیان هستند.

روابط عمومی انجمن توسعه سلامت مهرپارسی اعلام کرد: خانواده های تحت پوشش این انجمن در بهمن ماه مهمان ویژه پارک آبی ایرانیان هستند. همچنین این انجمن اعلام کرد  برنامه "مهمان ویژه" با همکاری خیریه گروه راه سلامتی برگزار می گردد.

هدف از برگزاری این برنامه ایجاد فضای دوستی و مهارت آموزی و انجام کار گروهی همراه با بازی های آبی در بین نوجوانان تحت پوشش بنیاد دیابت اعلام شده است.

لازم به ذکر است برنامه "مهمان ویژه" در دو گروه دختران و پسران برگزار می شود.

 

 

 

دومین جلسه از سلسله کارگاههای آموزشی گروه درمانی خردسالان دیابتی در سطح کشور برگزار شد .

 

به گزارش روابط عمومی انجمن ملی توسعه سلامت مهرپارسی، با همکاری بنیاد بین المللی پیشگیری و کنترل دیابت ایرانیان و به همت واحد کودک و نوجوان بنیاد دیابت ایرانیان صبح روز پنجشنبه 03/10/97 دومین دوره گروه درمانی خردسالان دیابتی را برگزار کرد. طی این برنامه بچه ها در کنار دوستان دیابتی خود باهم اوقات خوشی را سپری کرده و با تغذیه سالم در دیابت آشنا و پذیرایی شدند.

 

Diabetic Children's Treatment Group Second turn

 

 

اولین جلسه از سلسله کارگاههای آموزشی گروه درمانی خردسالان دیابتی در سطح کشور برگزار شد .

 

 

 

به گزارش روابط عمومی انجمن ملی توسعه سلامت مهرپارسی، با همکاری بنیاد بین المللی پیشگیری و کنترل دیابت ایرانیان، و به همت واحد کودک و نوجوان بنیاد دیابت ایرانیان صبح روز پنجشنبه 6/10/97 اولین دوره گروه درمانی خردسالان دیابتی را برگزار کرد. طی این برنامه بچه ها دوستان جدید دیابتی پیدا کردند و باهم اوقات خوشی را سپری کرده و با دیابت آشنا شدند.

در جلسه آموزشی گروهی والدین،به ایشان راهکارهایی جهت ارتباط مؤثر با کودک، ایجاد ارتباط صمیمی با کودک و راهکارهای جلوگیری از لجبازی در کنترل دیابت کودک ارائه شد

پس از اتمام جلسه کاربرگ هایی جهت تعمق بخشیدن به مطالب آموزشی و رسیدن به اهداف گروه ارائه شد

به امید بالندگی و موفقیت این غنچه های دوست داشتنی.

 

 

 

 

کارگاه آموزشی "بازی، بازی، آموزش" در دبستان دخترانه نوفل لوشاتو برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی انجمن ملی توسعه سلامت مهرپارسی، با همکاری بنیاد بین المللی پیشگیری و کنترل دیابت ایرانیان، و به همت واحد کودک و نوجوان این بنیاد در دبستان دخترانه نوفل لوشاتو برگزار شد.

در این مرحله از سلسله کارگاه های آموزشی با عنوان "بازی، بازی، آموزش" با هدف آشنایی و پیشگیری از بیماری دیابت که با قصه گویی و بازی کودکانه برگزار شد دانش آموزان این مرکز با بیماری دیابت آشنا شده و راههای پیشگیری از آن را آموختند.

همچنین دانش آموزان مبتلا به دیابت نوع یک در این مرکز شناسایی و از آنها برای حضور در دوره های آموزشی و تخصصی کودک و نوجوان بنیاد دیابت جهت کنترل مطلوب بیماری دعوت بعمل آمد.

 

برگزاری کارگاه آموزشی رهبری حرفه ای در سمن ها در دانشگاه علوم پزشکی مشهد

به گزارش روابط عمومی انجمن ملی توسعه سلامت مهرپارسی، با همکاری بنیاد بین المللی پیشگیری و کنترل دیابت ایرانیان، کارگاه آموزشی رهبری حرفه ای در سمن ها با حضور دکتر دارابی رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دکتر خدایی قائم مقام ایشان در حوزه مشارکت های اجتماعی و مدیران انجمن های سلامت تحت پوشش دانشگاه برگزار شد.

در این کارگاه ابتدا دکتر خدایی ضمن بیان اهداف کارگاه که جهت توانمندسازی سمن های سلامت پیش بینی شده بوده، شیوه رهبری و مدیریت در سمن ها را بعنوان شاه کلید موفقیت سازمان های مردم نهاد دانست. وی موفقیت در بعد اجتماعی سلامت را مشارکت همگانی مردم در امر سلامت عنوان کرد که تجلی گاه آن در را می توان در سازمان های مردم نهاد جستجو نمود.

دکتر محمد رضا دارابی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۶۲ سازمان مردم نهاد در استان خراسان رضوی در حوزه سلامت فعالیت می کنند اظهار داشتند: سازمان های مردم نهاد نقش موثری در اجتماعی شدن سلامت دارند. وی با بیان اینکه با تدبیر وزیر بهداشت و ایجاد معاونت اجتماعی، در سال های اخیر فعالیت سازمان های مردم نهاد در اجتماعی شدن سلامت شتاب بیشتری گرفته است خاطر نشان کرد، بیشتر علت بروز بیماری های غیر واگیر به عوامل آسیب رسان در جامعه باز می گردد و سازمان های مردم نهاد می توانند نقش موثری در کنترل این مقوله داشته باشند.

سپس مهندس فرامرز نیک بین مدیرعامل موسسه دیابت مفتاح در خصوص تکنیک های رهبری در سازمان ترغیب و ایجاد انگیزه در افراد برای حرکت به سمت هدف را بیان داشت. وی مدیریت سمن و نقش محوری مدیر در ایجاد انگیزه و تاکید بر بزرگترین چالش های رهبری و ارائه تکنیک هایی هنر ایجاد عشق و اشتیاق به بیان تفاوت مدیر رهبر و مدیر رئیس پرداخت و راهکار هایی سودمندی در حل بحران ها برای سمن ها ارئه نمود.

مهندس حمید مستشاری رییس هیت مدیره گروه دوستداران دانشگاه و سلامت در خصوص مدیریت چالشهای مالی و اقتصادی در سمن ها نحوه جلب مشارکت های مردمی، همکاری و همیاری های عمومی، انتخاب افراد در سمنها  مطالب ارزنده ای را بیان نمود.

مهندس حمید مستشاری رییس هیات مدیره گروه دوستداران دانشگاه و سلامت در مبحث چالشهای مالی و اقتصادی در سمن ها و نحوه جلب مشارکت های مردمی عنوان داشت چگونه انتخاب افراد در سمن ها باید صورت برندینگ باشد تا اعتماد بیشتری جهت مشارکت بوجود آورد. وی  تأکید کرد سرمایه سمن ها مردمی بوده و سرمایه شخصی در آن جایی ندارد. مستشاری همچنین انتخاب هیأت مدیره که نشان دهنده حاصل کار سمن از ابتدای امر می باشد را مورد توجه قرار داد.وی اظهار داشت اهداف سمن باید به گونه ای باشد که اگر برای 100 نفر بیان شد 51 نفر بگویند قابل دسترسی است. مستشاری احتکار آبرو را در راه رسیدن به اهداف خداپسندانه انجمن ها جایز ندانسته و خواست تا اعضاء هیات مدیره و هیات امناء سمن ها نسبت به این مهم اقدام نمایند.

گلمکانی نیا مشاور مالی، مالیاتی و تامین اجتماعی؛ شرایط و معافیتهای مالیاتی موسسات خیریه و عام المنفعه  موضوع بند ماده 39 قانون مالیات های مستقیم را مطرح نمود و تغییرات اساسی در سال 1395 را شرح داده و شرایط و ویژگیهای موسسات خیریه و عام المنفعه را بیان داشت.

 

توزیع سبد میوه به مناسبت شب یلدا

به گزارش روابط عمومی بنیاد بین المللی پیشگیری و کنترل دیابت ایرانیان این بنیاد با مشارکت انجمن توسعه سلامت مهرپارسی اقدام به توزیع سبد ویژه شب یلدا کرد. 

کارگاه آموزشی "بازی، بازی، آموزش" در دبستان پسرانه خضراء برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی انجمن ملی توسعه سلامت مهرپارسی، با همکاری بنیاد بین المللی پیشگیری و کنترل دیابت ایرانیان،  واحد کودک و نوجوان بنیاد دیابت یک برنامه سلامت محور در زمینه آشنایی و پیشگیری دیابت در تاریخ 97/9/21 در دبستان پسرانه خضراء اجرا کرد. این برنامه در قالب داستان و بازی طراحی شده بود و در انتها دانش آموزان پیام های دریافتی خود را در قالب جملات و اشعار زیبا روی حلقه های آبی نماد دیابت در عرض 3 دقیقه نوشتند.

گزیده ای از پیام ها:

-غول کلیدخوار برو دیگه نیا آمپول انسولین حالت رو جا میاره.

-یه روز یه آقا خرگوشه دیابت میگیره / باخودش میگه آخ، زود میره پیش مامانش

 مادر خرگوش عاقل بود او زنی باسواد و کامل بود / گفت: نترس چیزی نیست....

کودکان دیابتی 

 

 

 

همایش آموزشی دیابت و درمان های نوین برگزار شد

به گزارش روابط عمومی انجمن ملی توسعه سلامت مهرپارسی، با همکاری بنیاد بین المللی پیشگیری و کنترل دیابت ایرانیان، همایش آموزشی دیابت و درمانهای نوین را برگذار کرد .

 دکتر فرهاد رجب پورمدیر آموزش بنیاد، در این همایش به درمانهایی از قبیل درمان با سلولهای بنیادی،انسولین ویکتوزا، انسولین استنشاقی و جراحی متابولیک، فواید و معایب آن به صورت مفصل توضیح داده شد.

وی در ادامه خاطر نشان کرد:از زمانی که بحث سلول‌های بنیادی مطرح شد، درمان دیابت یکی از اهداف اولیه درمانی برای این سلول‌ها مطرح گردید. در سال ۱۳۷۸ که برای اولین بار کشت موفقیت‌آمیز سلول‌های بنیادی جنینی گزارش گردید درمان دیابت نوع یک هدف اصلی این مطالعه عنوان شد.هرچند که برای تولید سلول‌هایی همانند سلول‌های انسولین‌ساز، سلول‌های قلبی و یا سلول‌های کبدی بهترین منبع سلول‌های بنیادی جنینی است ولی برای تولید سلول‌های بنیادی جنینی لازم است که یک جنین تولید شده در آزمایشگاه  قبل از لانه‌گزینی در رحم تخریب شود که بحث‌های اخلاقی بسیار زیادی را به همراه دارد.

رجب پور در رابطه با درمانهای دیگر گفت: Exenatide نخستین طبقه از داروهایی است که لوزالمعده را در پاسخ به افزایش قند خون به تولید انسولین بیشتر تحریک می کند و هضم و اشتها را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.ویکتوزا، آنالوگ پپتید شبکه گلوکاگونی انسانی نوع (1-GLP) است که به صورت تزریقی توسط بیماران مبتلا به دیابت مورد استفاده قرار خواهد گرفت. این دارو که با نام ژنریک لیراگلوتید (Liraglutide) تولید می‌شود یک بار در روز برای بیماران تجویز می‌شود.افزایش روز افزون چاقی منجر به افزایش ابتلا به دیابت نوع دو شده است. 60 درصد از موارد دیابت با چاقی ارتباط دارد.انسولین  فوق العاده سریع الاثر استنشاقی  Afrezzaرا برای درمان دیابت نوع 1 و 2 در بازار ایالات متحده عرضه کرده اند. بیماران  دیابتی می توانند با نسخه و تحت نظارت پزشک از این نوع  انسولین استفاده کنند.

ایشان همچنین به سوالات و شبهات شرکت کنندگان در همایش در باب انواع درمانها چه در داخل و چه در خارج از کشور پاسخ داد

در ادامه مدیر واحد کودک و نوجوان بنیاد دیابت به معرفی برنامه های آینده و کلاسها و کارگاههای ویژه کودکان و نوجوانان که برای اولین بار در سطح کشور انجام می شود پرداخت وی در ادامه گفت : این دوره به صورت رایگان و ویژه کودکان تا 9 سال در تاریخ های 10-17 و 24 دیماه برگزار می شود علاقمندان برای حضور در این سلسله کارگاهها می توانند با شماره تماس 37650400-051 داخلی 113 و 112 تماس حاصل فرمایند.

در انتهای همایش ویژه برنامه های شب یلدا از جمله شاهنامه خوانی توسط استاد شهبازی اجرا شد

 

همایش آموزشی راهکارهای پیشگیری و کنترل دیابت و تغذیه سالم در شعبه شهرستان اهواز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی انجمن ملی توسعه سلامت مهرپارسی، با همکاری بنیاد بین المللی پیشگیری و کنترل دیابت ایرانیان با همکاری اداره شیلات همایش پایش و غربالگری برگزار شد .

در این همایش علی غلامی مدیر شعبه اهواز انجمن توسعه سلامکت مهرپارسی ایرانیان ضمن ذکرخدمات ارائه شده در زمینه پیشگیری و کنترل آموزش و بالابردن سطح آگاهی عمومی با برگزاری همایش های علمی و غربالگری خدمات گسترده ای را در خدمت رسانی به بیماران  انجام مینماید به همین منظور از همه سازمان ها و ادارات و افراد خیر توانمند دولتی و غیر دولتی در جهت کمک به پیشرفت اهداف بنیاد که خدمت رسانی به مردم میباشد دعوت به همکاری نمودند.

در ادامه سلامات کارشناس  علوم تغذیه و  دکترای طب سنتی به این نکته اشاره کرد که بیماران دیابتی به غیر قندهای ساده (قند و شکر ) و غذاهایی که مستقیماٌ حاوی اینگونه قندها هستند ( مانند انواع شیرینی جات ، بستنی ، مربا، بیسکویت ، نوشابه و آدامس) ، از تمامی انواع غذاها می توانند در مقادیر متناسب و کنترل شده استفاده نمایند . لذا رژیم غذایی بیماران دیابتی به غیر از عدم مصرف قند و شکر و غذاهای حاوی آنها ، تفاوت چندانی با رژیم غذایی افراد سالم و غیر دیابتی نخواهد داشت .وی گفت: بر این اساس، رعایت رژیم غذایی در بیماری دیابت به هیچ وجه کاری دشوار و غیر عادی نیست و کلیه مبتلایان به سادگی می توانند با حفظ تنوع غذایی از عهده آن برآیند. البته بیماران دیابتی حتماٌ باید با گروه های مختلف و جایگزین های غذایی آشنا باشند تا بتوانند از رژیم غذایی ارائه شده توسط متخصصین تغذیه استفاده نمایند و در برنامه غذایی خود تنوع ایجاد کنند.

سلامات ضمن تاکید برا این نکته که اضافه وزن و چاقی می تواند سبب بروز بیماری دیابت گردد افزود: کاهش وزن نیز کمک شایانی به کنترل قند خون می کند . لذا افرادی که با اضافه وزن مواجهند حتماٌ باید نسبت به کاهش وزن خود از طریق کاهش کالری مصرفی و افزایش فعالیت بدنی اقدام نمایند.

وی افزود: وعده های غذایی باید بطور منظم ودرساعات مقرر مصرف شوند. تغییر ساعت صرف غذا سبب نوسان قند خون می گردد و در بیماران دیابتی مشکلات فراوانی را ایجاد می کند.مصرف حبوبات ( نخود ، لوبیا، عدس) در برنامه غذایی توصیه می شود. فیبر موجود در این غذاها باعث کنترل بهتر قند خون می گردد.

کارشناس علوم تغذیه بنیاد دیابت توصیه کرد: از مصرف غذاهای پر چرب و سرخ شده باید پرهیز شود. بهتر است غذاها بیشتر به شکل آب پز ، بخار پز یا کبابی منصرف شود و از گوشت های کم چرب و مرغ و ماهی بدون پوست در غذاهای خود استفاده نمایند .

میوه وسبزی به شکل تازه مصرف کند ویتامن ث موجود در میوه سبزی تازه کمک شایانی به کنترل قند خون می نمایدو لبنیات کم چرب مصرف نماید و مصرف نمک را تا حد امکان کم نماید.به طور مداوم با مشاور تغذیه خود ارتباط داشته باشید و مشکلات خود در زمینه غذایی را با او درمیان بگذارید مانند پزشک که با کاهش و افزایش دارو کمک به ثبات قند خون در می شود مشاور تغذیه هم از طریق جایگزینی و تغیرات غذایی جلوگیری از نوسازی قند در فرد می کند.

سپس مرادی روانشناس بالینی در مورد اختلالات روانی شایع(اضطراب و افسردگی)  در بیماران دیابت و اینکه استرس در این بیماران چگونه باعث افزایش قند خون میشود و اگر این استرس و اضطراب درمان نشود کیفیت زندگی فرد مبتلا به دیابت کاهش و مدیریت دیابت و مهار قند خون با مشکل مواجهه میشودو زمینه ساز مشکلات جسمی و روحی دیگر خواهد شد ایشان راهکارهای مدیریت استرس را بیان کردند از جمله انجام تمرینات بدنی تمرینات تنفسی تکنیک های ارام سازی درمان های معنوی جایگزین کردن تفکر مثبت با تفکر منفی ورزش روزانه و همچنین درمان های دارویی طبق نظر پزشک را توصیه کردند.

در حاشیه همایش خدمات پایش سلامت و غربالگری قند خون انجام شد و افراد در معرض خطر جهت پیگیری به پزشک معرفی شدند.

 

همایش آموزشی راهکارهای پیشگیری و کنترل دیابت و تغذیه سالم در شعبه شهرستان اهواز برگزار شد.

 به گزارش روابط عمومی انجمن ملی توسعه سلامت مهرپارسی، با همکاری بنیاد بین المللی پیشگیری و کنترل دیابت ایرانیان درمرکز خیریه چهارده معصوم (ع) همایش آموزشی "راهکارهای پیشگیری و کنترل دیابت و تغذیه سالم " و خدمات پایش سلامت و غربالگری قند خون برگزار کرد.

در این همایش علی غلامی مدیر شعبه شهرستان اهواز انجمن توسعه سلامت مهرپارسی ضمن ذکر خدمات ارایه شده تا کنون و آمار دقیقی از شهرستان های استان به مسئولین شهرداری ارائه نمودند و مسئولین را به همکاری و همیاری در معرفی این انجمن به افراد خیر و توانمند دولتی و غیردولتی ترغیب نمودند .

در ادامه سلامات کارشناس  علوم تغذیه و  دکترای طب سنتی به این نکته اشاره کرد که بیماران دیابتی به غیر قندهای ساده (قند و شکر ) و غذاهایی که مستقیماٌ حاوی اینگونه قندها هستند ( مانند انواع شیرینی جات ، بستنی ، مربا، بیسکویت ، نوشابه و آدامس) ، از تمامی انواع غذاها می توانند در مقادیر متناسب و کنترل شده استفاده نمایند . لذا رژیم غذایی بیماران دیابتی به غیر از عدم مصرف قند و شکر و غذاهای حاوی آنها ، تفاوت چندانی با رژیم غذایی افراد سالم و غیر دیابتی نخواهد داشت .وی گفت: بر این اساس، رعایت رژیم غذایی در بیماری دیابت به هیچ وجه کاری دشوار و غیر عادی نیست و کلیه مبتلایان به سادگی می توانند با حفظ تنوع غذایی از عهده آن برآیند. البته بیماران دیابتی حتماٌ باید با گروه های مختلف و جایگزین های غذایی آشنا باشند تا بتوانند از رژیم غذایی ارائه شده توسط متخصصین تغذیه استفاده نمایند و در برنامه غذایی خود تنوع ایجاد کنند.

سلامات ضمن تاکید برا این نکته که اضافه وزن و چاقی می تواند سبب بروز بیماری دیابت گردد افزود: کاهش وزن نیز کمک شایانی به کنترل قند خون می کند . لذا افرادی که با اضافه وزن مواجهند حتماٌ باید نسبت به کاهش وزن خود از طریق کاهش کالری مصرفی و افزایش فعالیت بدنی اقدام نمایند.

وی افزود: وعده های غذایی باید بطور منظم ودرساعات مقرر مصرف شوند. تغییر ساعت صرف غذا سبب نوسان قند خون می گردد و در بیماران دیابتی مشکلات فراوانی را ایجاد می کند.مصرف حبوبات ( نخود ، لوبیا، عدس) در برنامه غذایی توصیه می شود. فیبر موجود در این غذاها باعث کنترل بهتر قند خون می گردد.

این کارشناس علوم تغذیه توصیه کرد: از مصرف غذاهای پر چرب و سرخ شده باید پرهیز شود. بهتر است غذاها بیشتر به شکل آب پز ، بخار پز یا کبابی منصرف شود و از گوشت های کم چرب و مرغ و ماهی بدون پوست در غذاهای خود استفاده نمایند .

میوه وسبزی به شکل تازه مصرف کند ویتامن ث موجود در میوه سبزی تازه کمک شایانی به کنترل قند خون می نمایدو لبنیات کم چرب مصرف نماید و مصرف نمک را تا حد امکان کم نماید.به طور مداوم با مشاور تغذیه خود ارتباط داشته باشید و مشکلات خود در زمینه غذایی را با او درمیان بگذارید مانند پزشک که با کاهش و افزایش دارو کمک به ثبات قند خون در می شود مشاور تغذیه هم از طریق جایگزینی و تغیرات غذایی جلوگیری از نوسازی قند در فرد می کند.

سپس مرادی روانشناس بالینی در مورد اختلالات روانی شایع(اضطراب و افسردگی)  در بیماران دیابت و اینکه استرس در این بیماران چگونه باعث افزایش قند خون میشود و اگر این استرس و اضطراب درمان نشود کیفیت زندگی فرد مبتلا به دیابت کاهش و مدیریت دیابت و مهار قند خون با مشکل مواجهه میشودو زمینه ساز مشکلات جسمی و روحی دیگر خواهد شد ایشان راهکارهای مدیریت استرس را بیان کردند از جمله انجام تمرینات بدنی تمرینات تنفسی تکنیک های ارام سازی درمان های معنوی جایگزین کردن تفکر مثبت با تفکر منفی ورزش روزانه و همچنین درمان های دارویی طبق نظر پزشک را توصیه کردند.

در حاشیه همایش خدمات پایش سلامت و غربالگری قند خون انجام شد و افراد در معرض خطر جهت پیگیری به پزشک معرفی شدند.

 

تقدیر از عکاسان برتر روز جهانی دیابت

 به گزارش روابط عمومی انجمن ملی توسعه سلامت مهرپارسی، با همکاری بنیاد بین المللی پیشگیری و کنترل دیابت ایرانیان  در راستای اهداف اطلاع رسانی و آموزشی خود برگزار کرد.

مراسم اهدای جوایز نفرات اول تا چهارم مسابقه بزرگ عکاسی به مناسبت روز جهانی دیابت و پیاده روی بزرگ روز اول آذرماه 1397 و مدیر عامل کانون گسترش فن و هنر عکاسی خراسان خانم نوشین وفاداربرگزار شد.در این مراسم که با حضور فرشته هنری معاونت آموزش بنیاد بین المللی پیشگیری و کنترل دیابت ایرانیان، هیئت همراه، مدیر عامل کانون گسترش فن و هنر عکاسی و جمع کثیری از عکاسان این کانون در نگارخانه سروش برگزار شد  به برگزیدگان این مسابقه به ترتیب خانم نسیبه خاوریان نفراول، خانم فهیمه حسینی زهرایی نفردوم آقای سید میر آقا موسوی نفر سوم و خانم منصوره قنبری نفر چهارم لوح تقدیر به همراه جوایز نفیس اهدا گردید. در همین راستا به پاس تلاش های ارزنده مدیرعامل کانون عکاسان خانم نوشین وفادار نیز لوح تقدیر اهدا گردید

 

 

 

کارگاه آموزشی و خدمات پایش سلامت و غربالگری در دانشگاه فرهنگیان خراسان رضوی پردیس شهید بهشتی

به گزارش روابط عمومی انجمن ملی توسعه سلامت مهرپارسی، با همکاری بنیاد بین المللی پیشگیری و کنترل دیابت ایرانیان  در راستای اهداف آموزشی خود اقدام به برگزاری کارگاه آموزشی و خدمات پایش سلامت و غربالگری قند خون در دانشگاه فرهنگیان خراسان رضوی پردیس شهید بهشتی کرد .

این کار گاه با حضور دکتر فرهاد رجب پور صنعتی دکتر حسینی معاون آموزشی، پژوهشی و فرهنگی دانشگاه ، اساتید و دانشجویان در ساختمان مرکزی این دانشگاه برگزار شد

دکتر رجب پورگفت : امسال (19-2018)فدراسیون جهانی دیابتIDF   با شعار دیابت و خانواده نامگذاری شده است.  وی ادامه داددرطول 40 سال گذشته تغییرات چشمگیری در محیط زیست ، رفتارها وشیوه های زندگی انسانها رخ داده که سبب رشد صعودی شیوع چاقی و دیابت شده است.

دکتر رجب پور گفت: هدف از بزرگداشت این روز، شناساندن دیابت و تشویق وترغیب جامعه جهانی به پیشگیری ومراقبت از این پدیده روز افزون است دانست و گفت: در

 جهان، در هر 10 ثانیه، یک نفر به دلیل دیابت فوت می کنند و2نفر نیز به دیابت مبتلا می شوند. هر سال، هفت میلیون نفر در جهان به عده دیابتی ها افزوده می شود به طوری که تا

 سال 2030 جهان بیش از 500 میلیون نفر دیابتی رادر خود جای خواهد داد، بخصوص در قاره آسیا!

وی در ادامه اضافه کرد: تعداد 80%  مبتلایان به دیابت متعلق به کشورهایی خواهند بود که وضع اقتصادی متوسط رو به پایین داشته باشند.

جلسه پرسش و پاسخ پیرامون دیابت و چگونگی پیشگیری از آن با حضور پرشور مدیران، اساتید و دانشجویان برگزار شد

در پایان این جلسه مدیر آموزشی، پژوهشی و فرهنگی دانشگاه از طرف سرپرست دانشگاه فرهنگیان استان خراسان رضوی جناب آقای دکتر نیری با اهدای لوح تقدیر و هدایایی به رسم یادبود از مدیرعامل و بنیاد بین المللی پیشگیری و کنترل دیابت ایرانیان و دست اندرکاران اجرای این برنامه آموزشی تقدیر و تشکر کرد.

در حاشیه همایش خدمات پایش سلامت و غربالگری تست قند خون از حاضرین بعمل آمد.

 دانشگاه فرهنگیان خراسان رضوی، پردیس شهید بهشتی، بنیاددیابت، بنیاد بنی المللی پیشگیری و کنترل دیابت ایرانیان، انجمن توسعه سلامت مهرپارسی، هفته پژوهش

کارگاه آموزشی دیابت و تغذیه در نمایندگی استان تهران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی انجمن ملی توسعه سلامت مهرپارسی، با همکاری بنیاد بین المللی پیشگیری و کنترل دیابت ایرانیان کارگاه آموزشی تحت عنوان دیابت و تغذیه برای مددجویان دیابتی کمیته امداد امام خمینی و موسسه مورخ 1397/9/1 در دفتر تهران برگزار گردید . در این کارگاه مدرس سرکار خانم رستگاری به توضیحات تکمیلی درباره این بحث پرداخت .

وی اذعان داشت منابعی که باعث تامین انرژی میشود گروه اول شامل کدبوهیدرات، پروتئین و چربی ها بودند که در تامین انرژی نقش داشتند و گروه دوم آب، ویتامین و مواد معدنی هستند که در کارکرد صحیح اعمال بدن ایفای نقش می کنند .وی افزود کربوهیدرات ها مناسب ترین منبع تامین انرژی هستند ولی در مصرف آن ها باید ملاحظات لازم را به عمل آورد که شامل(قندهای ساده، نشاسته و فیبر) می باشد.

قندهای ساده در مواد طبیعی مانند میوه جات، سبزیجات و شیر یافت میشود

نشاسته شامل ( نان، غلات، سبزیجات) و فیبرها شامل ( نان غلات کامل دانه های غلات، میوه ها، سبزیجات و حبوبات است)

یکی از نکاتی که قابل توجه است این است که تا انسولین نباشد بدن نمیتواند از کربوهیدرات و پروتئین و چربی برای تامین انرژی به صورت صحیح استفاده کند

پروتئین ها شامل دو منبع حیوانی و گیاهی است، از جمله منابع حیوانی میتوان به گوشت قرمز -ماهی-گوشت پرندگان لبنیات اشاره کرد

و در مورد پروتئین های گیاهی می توان به حبوبات، سویا و مغزها( گردو.بادام و فندق) اشاره نمود

استفاده از رژیم غذایی مناسب در زندگی همه افراد به ویژه دیابتی ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است

جلوگیری از خوردن غذایی زیاد و چرب توصیه های خانم رستگاری بود.

استفاده از نان های با غلات کامل ، استفاده از گوشت و شیر کم چرب یا بدون چربی، ورزش ، استفاده از روغن  زیتون در رژیم غذایی روزانه را نیز از دیگر توصیه ها می توان نام برد

هر فردی با رعایت برنامه غذایی مناسب می تواند از دیابت جلوگیری یا آن را به شیوه درست کنترل کند .سبک زندگی خود را به روش صحیح تغییر دهیم.

 

تشکیل بزرگترین حلقه آبی شرق کشور در مشهد

به گزارش روابط عمومی انجمن ملی توسعه سلامت مهرپارسی، با همکاری بنیاد بین المللی پیشگیری و کنترل دیابت ایرانیان روز پنج شنبه مورخ یکم آذرماه هزارو سیصدو نود و هفت ساعت 8صبح در هفدهمین مراسم بزرگداشت روز جهانی دیابت  با حضور بیش از هزار شهروند مشهدی در گرادین بوستان بزرگ کوهسنگی برگزار شد.

انجمن ملی توسعه سلامت مهرپارسی و بنیاد بین المللی پیشگیری و کنترل دیابت ایرانبان با مشارکت دانشگاه علوم پزشکی مشهد، استانداری ،شهرداری مشهد، آموزش و پرورش مشهد،اداره ورزش ، شرکت نوونوردیسک پارس و سازمان های مردم نهاد بهمنظور ارتقاء سطح آگاهی شهروندان و ترویج فرهنگ تندرستی در جامعه و همچنین مواجهه آگاهانه شهروندان با این بیماری فراگیر غیر مسری با توجه به بالا رفتن آمار مبتلایان به دیابت در ایران و جهان اقدام به برگزاری آئین بزرگداشت روز جهانی دیابت در بوستان کوهسنگی مشهد با حضور هزاران نفر از بیماران دیابتی و همشهریان غیردیابتی کرد برنامه های این روز شامل:

1-     پنجمین برنامه پیاده روی بزرگ خانوادگی

2-     پنجمین تشکیل نماد دیابت (حلقه آبی) شرق کشور

3-     همایش آموزشی دیابت و خانواده

4-     ایستگاه صبحانه سالم

5-     خدمات پایش سلامت 

6-     کنترل تست قندخون غیرناشتا

7-     غرفه خلاقیت کودکان شیرین

8-     غرفه ویژه کودکان و نوجوانان 

9-     اهدای جوایز به گروه تئاتر نوجوانان بنیاد دیابت

10- اهدای جوایز به شرکت کنندگان در پیاده روی به قید قرعه

11- غرفه مشاوره روانشناسی 

در این مراسم پس از پیاده روی ضمن تجمع در گرایدین کوهسنگی پنجمین حلقه آبی شرق کشور تشکیل شد.

در پیاده روی بزرگ این مراسم حاضرین با شعارهایی همچون نه به دیابت می گوییم،تندرستی می جوییم اولین گام  خود رادر استقبال از سلامتی برداشتند. و در ادامه برنامه پنجمین دایره انسانی آبی نماد دیابت با حضور با شکوه اعضای بنیاد دیابت و سایر شهروندان مشهدی تشکیل شد.

در ادامه مراسم جناب آقای بهرام فروزنده فر رئیس هیت مدیره و مدیرعامل بنیاد دیابت به ایراد سخنرانی پرداخت و از مجموعه های دولتی و غیر دولتی که در برگزاری این مراسم با شکوه همکاری داشته اند قدر دانی کرد.

در ادامه نیز دکتر فرهاد رجب پور صنعتی مدیر درمان و آموزش بنیاد دیابت با توجه به شعار روزجهانی دیابت2018 "دیابت و خانواده مطالب آموزشی را جهت افزایش اطلاعات حاضرین  در این مورد بازگو نمودند ایشان  عنوان کردند دیابت یکی از شایع‌ترین بیماری‌های مزمنی است که بشر را گرفتار کرده است.14 نوامبر (23 آبان ماه) هر سال به نام روز جهانی دیابت خوانده می‌شود. هر سال شعار خاصی برای این روز در نظر گرفته می‌شود. از سال 2001 مضمون این شعارها به عوارض دیابت اختصاص یافته است.

وی افزود : درطول 40 سال گذشته تغییرات چشمگیری در محیط زیست ، رفتارها وشیوه های زندگی انسانها رخ داده که سبب رشد صعودی شیوع چاقی و دیابت شده است.

دلایل زیادی وجود دارد که ثابت می کند رشد شیوع دیابت نوع 2 در دهه آینده نیز ادامه خواهد یافت و لذا دیابت نوع 2 یکی از معضلات سلامت جهانی و علت اصلی و عمده مرگ ومیر و ناتوانی طی سالهای آتی خواهدبود. عوارض عروقی دیابت در طول حیات بیماران به افزایش بسیار زیاد سکته های قلبی و مغزی، نارسایی کلیوی ،‌نابینایی و قطع عضو منجر خواهد شد.

مدیر آموزش و پژوهش بنیاد دیابت گفت: در جهان، در هر 10 ثانیه، یک نفر به دلیل دیابت فوت می کنند و2نفر نیز به دیابت مبتلا می شوند. هر سال، هفت میلیون نفر در جهان به عده دیابتی ها افزوده می شود به طوری که تا سال 2030 جهان بیش از 500 میلیون نفر دیابتی رادر خود جای خواهد داد، بخصوص در قاره آسیا!

دکتر رجب پور صنعتی در ادامه اضافه کرد: تعداد 80%  مبتلایان به دیابت متعلق به کشورهایی خواهند بود که وضع اقتصادی متوسط رو به پایین داشته باشند.

مطابق با اعلام فدراسیون جهانی دیابت شعار سال 2018 "دیابت و خانواده" می باشد.

هدف فدراسیون جهانی دیابت از انتخاب این شعار، این است که سطح آگاهی مردم را نسبت به اثراتی که دیابت بر خانواده دارد بالا برده و از آنهایی که مبتلا به دیابت شده اند حمایت کند. هم چنین نقش خانواده را در درمان، پیشگیری و آموزش دیابت ارتقاء دهد.

در حال حاضر بیش از425 میلیون نفرمبتلا به دیابت هستند، بیشتر این افراد مبتلا به دیابت نوع2 می باشند. دیابت نوع 2 عمدتا با داشتن فعالیت بدنی منظم، رژیم غذایی سالم و متعادل و ایجاد یک محیط سالم برای فرد، قابل پیشگیری می باشد. خانواده ها در پیشگیری از ریسک فاکتورهای قابل پیشگیری دیابت نقش کلیدی دارند و باید آموزش کافی و منابع لازم را برای این امر در اختیارداشته باشند.

یک نفر از هردونفرفرد دیابتی از دیابت خود آگاهی ندارد. تشخیص زود هنگام دیابت و درمان آن کلید اصلی پیشگیری از عوارض دیابت وداشتن یک زندگی سالم می باشد. همه خانواده ها به طور بالقوه در معرض ابتلا به دیابت قرار دارند، بنابراین آگاهی از علائم و نشانه های دیابت برای تشخیص زود هنگام آن حیاتی است.

دیابت می تواند خانواده ها را فقیر کند.

کنترل دیابت نیازمند درمان های روزانه، کنترل قند مداوم، رژیم غذایی و سبک زندگی سالم و آموزش مداوم می باشد.

در بسیاری از کشورها هزینه انسولین و کنترل روزانه قند خون به اندازه نصف درآمد خانواده هزینه بر خواهد بود و در بسیاری ازکشورها دسترسی منظم و آسان به داروهای دیابت میسر نخواهد بود. کمتر از یک نفراز4 عضو یک خانواده به برنامه های آموزش دیابت دسترسی دارند.

حمایت خانواده در مراقبت از بیمار دیابتی در زمینه بهبود و سلامتی وی نقش بنیادی دارد. بنابراین بسیار مهم است که آموزش خود مراقبتی دیابت برای همه مبتلایان دیابت و خانوداه های آنها به منظور کاهش اثرات منفی که این بیماری از نظر احساسی و عاطفی برروی کیفیت زندگی دارد، در دسترس باشد.

در ادامه مراسم نماینده علمی شرکت نوونوردیسک سرکارخانم گودرزی به بیان مطالبی در حوزه ذرمان بیماری دیابت پرداخت

در انتهای مراسم مسئولین بنیاد دیابت جهت تقدیر از گروه تئاتر نوجوانان بنیاد دیابت جوایز نفیسی را به این نوجوانان شیرین اهدا نمودند. همچنین تعداد2 عدد دوچرخه به همراه جوایز نفیس دیگر بین شرکت کنندگان در این پیاده روی قرعه کشی و به برندگان  اعطا گردید.

در حاشیه برنامه  غربالگری و تست قند خون توسط شرکت دستگاه تست قند خون caresenc ، انجمن دیابت و کمیته سلامت عمومی از انجمن IMSA دانشگاه آزاد اسلامی دانشکده پزشکی دکتر شاهین فر به صورت رایگان انجام گردید و همچنین غرفه کودک و بازی کودک نیز برای کودکان حاضر تشکیل شده بود و پذیرای کودکان و نوجوانان شرکت کننده در این مراسم بود و در پایان صبحانه سالم  بین شرکت کنندگان توزیع گردید.

 

بازتاب خبری تشکیل پنجمین و بزرگترین حلقه آبی شرق کشور:خبرگزاری صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران:

http://www.iribnews.ir/fa/news/2284407/

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران(ایرنا)

http://www.irna.ir/fa/News/83109425/

 

روزنامه شهرآرا:

http://shahraraonline.ir/shahrara/news/neighborhoods/a8e0997842.pdf

 

پایگاه خبری جماران:

https://www.jamaran.ir/fa/tiny/news-1060154

 

وب سایت اطلاع رسانی مخبر:

http://www.mokhbernews.ir/Home/ShowNewsInfo/10359144

 

پایگاه خبری خبروان:

/khabarone.ir/news/20442992

 

سایت خبری خبرفارسی:

https://khabarfarsi.com/u/62590775

 

 

 سایت خبری خبربان:

 https://khabarban.com/21636216/

 

سایت خبرگزاری مانتیتور نیوز:

https://monitor.shafaqna.com/FA/AL/354175

 

 

 

خدمات پایش سلامت و غربالگری خانه خیرین استان خراسان رضوی برگزار شد

 

به گزارش روابط عمومی انجمن ملی توسعه سلامت مهرپارسی، با همکاری بنیاد بین المللی پیشگیری و کنترل دیابت ایرانیان اقدام به برگزاری خدمات پایش سلامت و غربالگری قند خون برای مدیران سمن ها کرد .

در این جلسه که با حضور سرکار خانم رجب زاده کارشناس مشارکت های سازمان بهزیستی استان خراسان رضوی برگزارشد، بهرام فروزنده فر رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل بنیاد بین المللی پیشگیری و کنترل دیابت ایرانیان به معرفی این بنیاد، خدمات ارائه شده اعم از خدمات درمانی، غربالگری قند خون، خدمات پایش سلامت خصوصا در حاشیه شهر، مددکاری دارو و تجهیزات پزشکی مورد نیازمددجویان و معرفی دفاتر و نمایندگی های سطح کشور پرداخت. وی ضمن قدردانی از حضور مدیران عامل موسسات خیریه استان خراسان رضوی و عرض خیر مقدم به ایشان گفت :  با  مشارکت دانشگاه علوم پزشکی مشهد، استانداری ،شهرداری مشهد، آموزش و پرورش مشهد،اداره ورزش ، شرکت نوونوردیسک پارس و سازمان های مردم نهاد به منظور ارتقاء سطح آگاهی شهروندان و ترویج فرهنگ تندرستی در جامعه و همچنین مواجهه آگاهانه شهروندان با این بیماری فراگیر غیر مسری با توجه به بالا رفتن آمار مبتلایان به دیابت در ایران و جهان اقدام به برگزاری آئین بزرگداشت روز جهانی دیابت در بوستان کوهسنگی مشهد با حضور هزاران نفر از بیماران دیابتی و همشهریان غیردیابتی می کند.

ایشان ضمن دعوت از کلیه سمن ها و عموم شهروندان برنامه های این روز را اینگونه برشمرد:

1-     پنجمین برنامه پیاده روی بزرگ خانوادگی

2-     پنجمین تشکیل نماد دیابت (حلقه آبی) شرق کشور

3-     همایش آموزشی دیابت و خانواده

4-     ایستگاه صبحانه سالم

5-     خدمات پایش سلامت 

6-     کنترل تست قندخون غیرناشتا

7-     غرفه خلاقیت کودکان شیرین

8-     غرفه ویژه کودکان و نوجوانان 

9-     اهدای جوایز به گروه تئاتر نوجو

برگزار خواهد شد

در حاشیه این جلسه خدمات پایش سلامت (اندازه گیری فشار خون، BMI ، مشاوره و ...) و غربالگری قند خون برای حاضرین در این جلسه انجام شد.

 

همایش روز جهانی دیابت برگزار شد

به گزارش روابط عمومی انجمن ملی توسعه سلامت مهرپارسی، با همکاری بنیاد بین المللی پیشگیری و کنترل دیابت ایرانیان امروز 23 آبان ماه مقارن 14 نوامبر، روز جهانی دیابت اقدام به برگزاری گرامیداشت این روز کرد .

این برنامه با حضور پر شور شهروندان و بیماران دیابتی برگزار شد . دکتر فرهاد رجب پور صنعتی مدیر آموزش و پژوهش بنیاد دیابت ضمن یادآوری 23 آبان ماه ( 14 نوامبر ) روز جهانی دیابت  گفت: دیابت یکی از شایع‌ترین بیماری‌های مزمنی است که بشر را گرفتار کرده است.14 نوامبر (24 آبان ماه) هر سال به نام روز جهانی دیابت خوانده می‌شود. هر سال شعار خاصی برای این روز در نظر گرفته می‌شود. از سال 2001 مضمون این شعارها به عوارض دیابت اختصاص یافته است.

چهاردهم نوامبر، سالگرد تولد "فردریک بانتینگ" کاشف انسولین، اولین بار در سال 1991 با همکاری بنیاد بین‌المللی دیابت (IDF) و سازمان جهانی بهداشت (WHO) به عنوان روز جهانی دیابت نامگذاری شده است دیابت یکی از تهدیدهای اصلی برای سلامت بشریت در قرن  21 میلادی است.

وی افزود : درطول 40 سال گذشته تغییرات چشمگیری در محیط زیست ، رفتارها وشیوه های زندگی انسانها رخ داده که سبب رشد صعودی شیوع چاقی و دیابت شده است.

دلایل زیادی وجود دارد که ثابت می کند رشد شیوع دیابت نوع 2 در دهه آینده نیز ادامه خواهد یافت و لذا دیابت نوع 2 یکی از معضلات سلامت جهانی و علت اصلی و عمده مرگ ومیر و ناتوانی طی سالهای آتی خواهدبود. عوارض عروقی دیابت در طول حیات بیماران به افزایش بسیار زیاد سکته های قلبی و مغزی، نارسایی کلیوی ،‌نابینایی و قطع عضو منجر خواهد شد.

مدیر آموزش و پژوهش بنیاد دیابت هدف از بزرگداشت این روز، شناساندن دیابت و تشویق وترغیب جامعه جهانی به پیشگیری ومراقبت از این پدیده روز افزون است دانست و گفت: در جهان، در هر 10 ثانیه، یک نفر به دلیل دیابت فوت می کنند و2نفر نیز به دیابت مبتلا می شوند. هر سال، هفت میلیون نفر در جهان به عده دیابتی ها افزوده می شود به طوری که تا سال 2030 جهان بیش از 500 میلیون نفر دیابتی رادر خود جای خواهد داد، بخصوص در قاره آسیا!

دکتر رجب پور صنعتی در ادامه اضافه کرد: تعداد 80%  مبتلایان به دیابت متعلق به کشورهایی خواهند بود که وضع اقتصادی متوسط رو به پایین داشته باشند.

برنامه های رادیو تلویزیونی، رخدادهای ورزشی، غربالگری رایگان برای تشخیص ابتلا به دیابت و عوارض آن، گردهمایی های عمومی، تهیه پوستر و پمفلت، برگزاری کارگاه های دیابت، ‌کنفرانس های خبری، چاپ مقالات در روزنامه ها و مجلات و فعالیتهای مختلف دیگر برای کودکان و نوجوانان برخی ازمهمترین برنامه هایی هستند که در این روز اجراء می شوند.

مطابق با اعلام فدراسیون جهانی دیابت "دیابت و خانواده" می باشد.

هدف فدراسیون جهانی دیابت از انتخاب این شعار، این است که سطح آگاهی مردم را نسبت به اثراتی که دیابت بر خانواده دارد بالا برده و از آنهایی که مبتلا به دیابت شده اند حمایت کند. هم چنین نقش خانواده را در درمان، پیشگیری و آموزش دیابت ارتقاء دهد.

در حال حاضر بیش از425 میلیون نفرمبتلا به دیابت هستند، بیشتر این افراد مبتلا به دیابت نوع2 می باشند. دیابت نوع 2 عمدتا با داشتن فعالیت بدنی منظم، رژیم غذایی سالم و متعادل و ایجاد یک محیط سالم برای فرد، قابل پیشگیری می باشد. خانواده ها در پیشگیری از ریسک فاکتورهای قابل پیشگیری دیابت نقش کلیدی دارند و باید آموزش کافی و منابع لازم را برای این امر در اختیارداشته باشند.

یک نفر از هردونفرفرد دیابتی از دیابت خود آگاهی ندارد. تشخیص زود هنگام دیابت و درمان آن کلید اصلی پیشگیری از عوارض دیابت وداشتن یک زندگی سالم می باشد. همه خانواده ها به طور بالقوه در معرض ابتلا به دیابت قرار دارند، بنابراین آگاهی از علائم و نشانه های دیابت برای تشخیص زود هنگام آن حیاتی است.

دیابت می تواند خانواده ها را فقیر کند.

کنترل دیابت نیازمند درمان های روزانه، کنترل قند مداوم، رژیم غذایی و سبک زندگی سالم و آموزش مداوم می باشد.

در بسیاری از کشورها هزینه انسولین و کنترل روزانه قند خون به اندازه نصف درآمد خانواده هزینه بر خواهد بود و در بسیاری ازکشورها دسترسی منظم و آسان به داروهای دیابت میسر نخواهد بود. کمتر از یک نفراز4 عضو یک خانواده به برنامه های آموزش دیابت دسترسی دارند.

حمایت خانواده در مراقبت از بیمار دیابتی در زمینه بهبود و سلامتی وی نقش بنیادی دارد. بنابراین بسیار مهم است که آموزش خود مراقبتی دیابت برای همه مبتلایان دیابت و خانوداه های آنها به منظور کاهش اثرات منفی که این بیماری از نظر احساسی و عاطفی برروی کیفیت زندگی دارد، در دسترس باشد.

در حاشیه همایش امروز،

1-    غربالگری و خدمات پایش سلامت برای تمامی حاضرین و شرکت کنندگان انجام شد.

2-    دومین جشنواره غذا ی سالم به نفع کودکان نیازمند دیابتی با استقبال کم نظیر رو برو شد و به سه نفر از شرکت کنندگان جوایز نفیس اهدا شد.

3-    تئاتر کودکان دیابتی به همت واحد کودک و نوجوان بنیاد دیابت و با هدف آشنایی کودکان و نوجوانان دیابتی با انواع انسولین و تجهیزات تست قند خون برگزار و به ایشان جوایز نفیس اهدا شد.

4-    اولین برنامه درخت آرزوهای بنیاد دیابت، امروز در سالن برگزاری این همایش اجرا و کودکان و نوجوانان آرزوهای خود را ثبت کردند که امید است به حمایت خیرین سلامت این آرزو ها در آینده ای نزدیک برآورده شود.

پایان

 بازتاب خبری روز جهانی دیابت بنیاد بین المللی پیشگیری و کنترل دیابت ایرانیان در خبرگزاری ها:

خبرگزاری ایسنا:

http://khorasan.isna.ir/Default.aspx?NSID=5&SSLID=46&NID=140165 

خبرگزاری ایرنا:

http://www.irna.ir/rkhorasan/fa/News/83099939

روزنامه شهرآرا: 

http://shahraraonline.ir/shahrara/news/neighborhoods/d6c0c10a04.pdf

 

کارگاه آموزشی دیابت در سرای محله آرارات

 

به گزارش روابط عمومی انجمن ملی توسعه سلامت مهرپارسی، با همکاری بنیاد بین المللی پیشگیری و کنترل دیابت ایرانیان و با مشارکت سرای محله آرارات چهارمین و آخرین جلسه کارگاه آموزشی دیابت در تاریخ ۹۷/۸/۲۱ برگزار گردید. 

در این کارگاه مدرس سرکار خانم رستگاری در  ادامه جلسه گذشته مبنی بر معرفی ۶ گروه اصلی که باید در برنامه غذایی روزانه لحاظ شود به توضیحات تکمیلی این بحث پرداخت .

گروه اول که باعث تامین انرژی میشود شامل کدبوهیدرات، پروتئین و چربی ها بودند که در تامین انرژی نقش داشتند و گروه دوم آب، ویتامین و مواد معدنی هستند که در کارکرد صحیح اعمال بدن ایفای نقش می کنند .وی افزود کربوهیدرات ها مناسب ترین منبع تامین انرژی هستند ولی در مصرف آن ها باید ملاحظات لازم را به عمل آورد که شامل(قندهای ساده، نشاسته و فیبر) می باشد.

قندهای ساده در مواد طبیعی مانند میوه جات، سبزیجات و شیر یافت میشود

نشاسته شامل ( نان، غلات، سبزیجات) و فیبرها شامل ( نان غلات کامل دانه های غلات، میوه ها، سبزیجات و حبوبات است) یکی از نکاتی که قابل توجه است این است که تا انسولین نباشد بدن نمیتواند از کربوهیدرات و پروتئین و چربی برای تامین انرژی به صورت صحیح استفاده کند

پروتئین ها شامل دو منبع حیوانی و گیاهی است، از جمله منابع حیوانی میتوان به گوشت قرمز -ماهی-گوشت پرندگان لبنیات اشاره کرد.

 در مورد پروتئین های گیاهی می توان به حبوبات، سویا و مغزها( گردو.بادام و فندق) اشاره نمود.

استفاده از رژیم غذایی مناسب در زندگی همه افراد به ویژه دیابتی ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. جلوگیری از خوردن غذایی زیاد و چرب توصیه های خانم رستگاری بود.

استفاده از نان های با غلات کامل ، استفاده از گوشت و شیر کم چرب یا بدون چربی، ورزش ، استفاده از روغن زیتون در رژیم غذایی روزانه را نیز از دیگر توصیه ها می توان نام برد.

هر فردی با رعایت برنامه غذایی مناسب می تواند از دیابت جلوگیری یا آن را به شیوه درست کنترل کند .سبک زندگی خود را به روش صحیح تغییر دهیم.

 

 

دیابت ، آموزش، پیشگیری

به گزارش روابط عمومی انجمن ملی توسعه سلامت مهرپارسی، با همکاری بنیاد بین المللی پیشگیری و کنترل دیابت ایرانیان اقدام به برگزاری کارگاه آموزشی تحت عنوان دیابت، آموزش و پیشگیری کرد

در این کارگاه آموزشی دانش آموزان دبستان پسرانه فرهنگ و ادب ثابت با بیماری دیابت و راههای پیشگیری از آن آشنا شدند.

 

خدمات پایش سلامت و غربالگری زائرین پیاده خراسان شمالی

به گزارش روابط عمومی انجمن ملی توسعه سلامت مهرپارسی، با همکاری بنیاد بین المللی پیشگیری و کنترل دیابت ایرانیان اقدام به برگزاری خدمات پایش سلامت و غربالگری دیابت از زائرین پیاده حضرت رضا (ع) در مدرسه دخترانه شهید صداقت برگزار کرد.

زیر مجموعه ها